Polskie Jabłonki w sercu Nowego Jorku!

Przypomnieliśmy i wzmocniliśmy polsko-amerykańską przyjaźń na swój własny, jabłonkowy sposób!

19 września 2023 r., w hotelu Carlyle w Nowym Jorku odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez naszą Fundację State of Poland, amerykańską Fundację „Tree Time” oraz Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Uczciliśmy na nim historyczne więzy przyjaźni łączące oba nasze narody. Jakiś czas temu podarowaliśmy parkom Nowego Jorku ponad 300 drzewek jabłoni. Podczas niedawnej ceremonii w hotelu Carlyle 17 z tych drzew zostało nazwanych na cześć wybitnych Polaków i Amerykanów, którzy przyczynili się do umocnienia relacji polsko-amerykańskich.

Uroczystość rozpoczął Włodzimierz Dola, prezes Fundacji „State of Poland”, prezentując ideę, która stoi za sadzeniem jabłoni. Pani Prezes Beata Daszyńska-Muzyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego omówiła znaczenie jabłoni, jako ważnych symboli przyjaźni Polski i USA. Adrian Kubicki, konsul generalny RP w Nowym Jorku, podkreślił wkład wybranych postaci w budowanie mostów między naszymi narodami, a Daniel Pipes, syn jednej z wyróżnionych postaci – Richarda Pipes’a, wspomniał swojego ojca, członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego za czasów prezydentury Ronalda Reagana.

W kulminacyjnym punkcie ceremonii Danuta Nierada z Fundacji State of Poland przedstawiła tablice upamiętniające osoby, na których cześć nazwano podarowane jabłonie. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Tadeusz Kościuszko – bohater walk o niepodległość USA i budowiczy West Point, reżyser Merian C. Cooper – ochotnik z 7 Eskadry Myśliwskiej zwanej „Kościuszkowską”, Kazimierz Pułaski zwany Ojcem Amerykańskiej Kawalerii, a także Julien Bryan – reporter, który jako jeden z nielicznych zadbał, by świat dowiedział się o polskiej tragedii 1939 roku. Wśród wyróżnionych nie zabrakło również sierżanta Michaela Ollisa i wspomnienia jego bohaterskiego czynu w Afganistanie, gdzie zginął ratując życie polskiego oficera.

Po oficjalnej części odbyła się gala „Jabłonki”, uświetniona występem polskiego tria jazzowego Rotker-Lynn oraz degustacją potraw i napojów bazujących na polskich jabłkach.

Inicjatywa sadzenia drzew jabłoni w „Big Apple” (Jak Nowy Jork nazywają potocznie Amerykanie) to ważny gest, który podkreślił nierozerwalną więź polsko-amerykańskiej przyjaźni. Historie Polski i Stanów Zjednoczonych są ze sobą splecione, a wielu Polaków miało znaczący wpływ na kształtowanie historii i kultury amerykańskiej. Z kolei wielu Amerykanów wykształciło szczególną miłość do Polski i stawało w jej obronie na froncie militarnym i politycznym na przestrzeni lat.

Podobne wpisy