10 maja wystartują MAKi
MAKi (Mężczyzna a Kobieta) ogólnopolska kampania społeczno-informacyjna, która ma zwrócić uwagę na potrzebę sprawiedliwości, odpowiedzialności, równego traktowania płci oraz partnerstwo i współpracę mężczyzn i kobiet, startuje 10 maja. Jej twórcami i realizatorami są Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja State of Poland. Kampanię rozpoczną m.in. dyskusje i spotkania w ramach kongresu Impact’23. Gościem specjalnym wydarzenia będzie John Gray.
Podstawą projektu MAKi jest przekonanie, że choć jesteśmy różni – jak twierdzi terapeuta rodzinny, autor książek i wykładowca akademicki John Gray „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” – powinniśmy zejść na ziemię dla wspólnego dobra – możemy harmonijnie współpracować i wzajemnie się wspierać, nie zabierając przestrzeni na rozwój, budować na współpracy kobiet i mężczyzn oraz sprawiedliwości płci. Wspólnie możemy identyfikować bariery stojące na drodze do rozwoju, prowadzić dialog, wreszcie włączać systemowe rozwiązania, które wpłyną na poprawę jakości relacji.
MAKi to wieloetapowy projekt społeczny, którego celem jest wzmacnianie partnerstwa między mężczyznami i kobietami, ich współpracy wynikającej z uzupełniania się, a nie konkurowania między sobą oraz zmiana sposobu myślenia w tym zakresie. – Projekt powstał po to, by wspierać kapitał społeczny dla Polski w oparciu o współpracę i harmonijne relacje między mężczyznami i kobietami. Fundamentalne znaczenie w kontekście budowania trwałych relacji partnerskich opartych na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu mają sprawiedliwość, odpowiedzialność i równe traktowanie płci. O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas kongresu Impact w Poznaniu i takie postawy promować poprzez wiele różnych działań prowadzonych w kampanii – tłumaczy Zuzanna Piasecka, prezes zarządu Fundacji Empiria i Wiedza.
Kampanii społeczno-informacyjnej MAKi na kongresie Impact’23 będzie poświęcona indywidualna scena (MAKi Zone), na której 10 maja spotkają się przedstawiciele świata nauki, biznesu, mediów, artyści – mężczyźni i kobiety w dialogu na temat ich współpracy. Podczas drugiego dnia Impactu (11 maja) zagadnienia podejmowane w ramach kampanii MAKi znajdą się na głównej scenie wydarzenia. Poruszą je goście specjalni: John Gray, Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka.
Impact, Scena MAKi, 10 maja: Program
· 13:00-13:15 Kapitał społeczny i gospodarka – dlaczego Polska potrzebuje projektu „MAKi”? Zuzanna Piasecka (prezes Fundacji Empiria i Wiedza)
· 13:15-13:30 Jak budować kapitał społeczny w dzisiejszej rzeczywistości? prof. dr hab. Rafał Ohme (psycholog)
· 13:30-14:10 Debata: Czy da się zbudować kapitał społeczny bez porozumienia płci? prof. dr hab. Jerzy Bralczyk (filolog), Maria Rotkiel (psycholog), Paweł Sikorski (dyrektor ds. współpracy z fundacjami i instytucjami pożytku publicznego BGK) oraz dziennikarka Iwona Kutyna w roli moderatorki
· 14:10-14:35 Kobieta i mężczyzna szukają sprawiedliwości w gabinecie psychoterapeuty. prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro (psychiatra)
· 14:35-15:15 Rodzina i praca – czy te żywioły da się pogodzić? dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak (ekonomistka, prorektorka ds. nauki oraz dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH), Katarzyna Kaczmarek (equality, diversity & inclusion leader IKEA), prof. dr hab. Henryk Mruk (ekonomista), Jolanta Wiewióra (dyrektor zarządzająca BGK) oraz dziennikarz Piotr Witwicki w roli moderatora
· 15:15-15:40 Spotkanie z gościem specjalnym Johnem Grayem, terapeutą, wykładowcą akademickim, autorem bestsellerowego poradnika „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”
· 15:40-16:20 Debata: Jak połączyć pierwiastki męskie i żeńskie? dr hab. n. med. Aleksandra Gąsecka-Van Der Pol (kardiolożka, Warszawski Uniwersytet Medyczny), prof. dr hab. Katarzyna Matczyszyn (chemiczka, Politechnika Wrocławska), dr hab. Piotr Wcisło(fizyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Karolina Rzońca-Bajorek (wiceprezes ds. finansowych Asseco) oraz dziennikarz Piotr Witwicki w roli moderatora
· 16:20-16:45 Fireside Chat: Męska i żeńska architektura. Anna Olszyńska (dyrektor generalna Vienna House Andel’s Łódź)
· 16:45-17:25 Debata: Czy kapitał, praca i aktywność społeczna mają w Polsce płeć? dr Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego), Aleksandra Gren (dyrektor generalna, członkini zarządu Fiserv), prof. dr hab. Rafał Ohme (psycholog), Izabela Olszewska (członkini zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie) oraz dziennikarz Piotr Witwicki w roli moderatora.
Gospodarzem Sceny MAKi będzie dziennikarz Marcin Łukasik.
Impact, Scena 1, 11 maja, sesja MAKi: Program
· 13:05-13:15 Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka – występ artystyczny
· 13:05-13:15 Po co nam kapitał społeczny? Beata Daszyńska-Muzyczka (prezes zarządu BGK)
· 13:15-13:40 Równość płci nie oznacza ślepoty płciowej. John Gray, terapeuta, wykładowca akademicki, autor bestsellerowego poradnika „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”
· 13:40-13:45 Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka – występ artystyczny
· 13:45-14:10 Talk Show: Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka – Dostrzegamy i doceniamy to, co robimy dla siebie nawzajem
· 14:10-14:15 Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka – występ artystyczny
Gospodarzem debat będzie dziennikarz Tomasz Wolny.
Impact to miejsce budowania i rozwoju przedsiębiorczości, innowacyjności w oparciu o synergię środowisk biznesu, administracji, nauki, startupów i mediów. Misja kongresu współgra z założeniami przyjętymi przez kampanię społeczną MAKi oraz misją Fundacji State of Poland.