/

Festiwal Jabłonki w Sandomierzu!

W tym roku majówka w Sandomierzu nabrała rumieńców jak zdrowe, soczyste jabłko. A wszystko dlatego, że znalazł swoją idealną połówkę – festiwal Jabłonki Swawole.

Tym razem jabłonkowe koncertowanie i smakowanie wzbogaciliśmy o …jabłonkowanie. Cóż to takiego? To akcja sadzenia jabłonek i wymyślania dla nich imion, by jeszcze za 100 lat przypominały mieszkańcom, jak potrafi bawić się Sandomierz!
Już od godziny 11:00 rozpoczęto sadzenie jabłonek, co zgromadziło rzesze mieszkańców oraz przyjezdnych – zarówno seniorów z wnukami, rodziny z dziećmi, dwudziestkę harcerzy i wielu, wielu innych. Wszystko pod czujnym okiem sadowniczki – Kamili Jankowskiej oraz Pani Anity Łukawskiej – inspektor ds. zieleni w Urzędzie Miasta w Sandomierzu. Poza zasadzeniem jabłonki którą można było nazwać wybranym imieniem, każdy sadzący otrzymał upominek od firmy Vortumnus. Wspólnie posadziliśmy aż 240 ozdobnych jabłonek!
Tego dnia w sandomierskich ostępach rozszumiały się Jabłonie, a my daliśmy się ponieść magii tańca i swawoli, celebrując wszystko to, co w Polsce najlepsze – piękną naturę, pyszne jedzenie i skłonność do nieskrępowanej zabawy. Było jabłonkowanie, paradowanie i koncertowanie w wykonaniu najlepszych polskich artystów takich Jak Sara James i LemON. Ich występy, mimo deszczu, zgromadziły tłumy! W strefie koncertowej zagrali też Maryland i Dawid Tyszkowski. Podczas całego Festiwalu towarzyszyła nam DJ-ska muzyka, a na rynku miasta odbyły się happeningi, a także parada bębniarzy.


Podczas Festiwalu towarzyszyły nam niezwykłe wrażenia. Organizatorzy zadbali o podniebienia gości serwując pełne smaku dania z polskich jabłek. Można było wziąć udział w warsztatach plecenia wianków, świec zapachowych czy słowiańskich pająków. Przygotowano też moc atrakcji dla dzieci – między innymi bomby kwiatowe, które wraz z kwitnącymi jabłonkami pomogą umaić Sandomierz i okolice.
Festiwal Jabłonki Swawole.

Festiwal Jabłonki Swawole
Jabłonki – tak w Polsce umownie nazywamy czas od początku maja, gdy zakwitają sady, aż do września, gdy drzewa uginają się pod ciężarem soczystych jabłek, doglądanych przez polskich, troskliwych sadowników. Podczas Jabłonek, przy muzyce i jedzeniu, celebrujemy to, co w Polsce najlepsze: naturę, piękno, polską kulturę i polskie smaki. Wszak faktem jest, że w każdym napoju jabłkowym na świecie jest przynajmniej kropla soku wyciśniętego z jabłka zerwanego w polskim sadzie….
Będący punktem kulminacyjnym Jabłonek Food & Music Apple Festival, znany również jako Festiwal Jabłonki Swawole, to cykliczne wydarzenie muzyczno-kulturalno-kulinarne organizowane od 2021 roku.
W 2021 roku Festiwal odbył się w Warszawie nad brzegiem Wisły. Na jego głównej scenie gościła m.in. Bitamina i Afromental, a dodatkowo ich występ uświetniły: performance „Legenda o Trzech Jabłonkach”, widowisko pirotechniczne oraz moc innych atrakcji, hulanek i swawoli, także kulinarnych.
Warto też wspomnieć o promujących Festiwal teledyskach nagranych przez The Dumplings i Bitaminę. Były to nowe aranżacje znanych polskich utworów „Kocham Cię, Kochanie moje” Manaam oraz absolutny klasyk „Niech no tylko zakwitną jabłonie”.
Z biegiem czasu Jabłonki i związany z nimi Festiwal nabrały charakteru bardziej kulturalnego, a nawet kulturowego. Dziś Jabłonki jest to festiwal polskiego stylu życia, polskiej gościnności, polskich smaków, zapachów, rytmów, celebracji polskiej natury i nieskrępowanych swawoli.
W 2022 roku Festiwal odbył się w Toruniu, Giżycku oraz Sandomierzu. Najważniejszymi punktami imprez w plenerze były koncerty znanych gwiazd. Vito Bambino i Meek, Oh Why? to tylko niektóre z nich.
Koncertom towarzyszyły atrakcje związane z polską kulturą jabłkową oraz pyszne dania.
I tym razem powstał cover znanego polskiego utworu oraz magiczny teledysk promujący festiwal Jabłonki. Nową interpretację utworu pt. „Moje jedyne marzenie” w wykonaniu popularnych To utwór, którego refren „Przetańczyć z Tobą chcę całą noc” zna cała Polska.

W tym roku festiwal promować będzie utwór „Tylko mnie zaproś do tańca” Anny Jantar w wykonaniu Sary James i Igora Herbuta (LemON). Już nie możemy doczekać się premiery!
W roku 2023 Festiwal odbywa się pod hasłem upiększania Polski i sadzenia Jabłonek.
Organizatorzy Festiwalu, oprócz Sandomierza, planują odwiedzić również Ustkę, Racibórz, Mysłowice oraz ponownie Toruń!


Partnerem festiwalu jest MIASTO SANDOMIERZ
oraz
Firma VORTUMNUS – producent przetworów owocowo – warzywnych typu premium,
którego sekretem i znakiem rozpoznawczym są wybierane z niezwykłą starannością składniki, oryginalne, niezmienne od lat receptury oraz wierność polskiej tradycji
Partnerem mediowym jest Nasze Miasto i Echo.

JESTEŚCIE GOTOWI NA WIĘCEJ SWAWOLI?

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMEM FESTIWALU, TAKŻE W KOLEJNYCH MIASTACH:
https://jablonki.com/
https://www.facebook.com/jablonkiswawole/
WSTĘP WOLNY

Podobne wpisy