#stopVATcarousel.

Pisaliśmy już na naszej stronie o oszustwach VAT, luce VAT i o tym, jak Polska sobie z tym problemem doskonale radzi. Uznaliśmy, że to doskonały temat na kolejny projekt naszej młodej Fundacji.

Zadanie:

Opowiedzieć o przestępczości VAT i sukcesach Polski w jej zwalczaniu w sposób przystępny, lekki i, jeśli się da, humorystyczny.

Tak narodził się projekt #stopVATcarousel.

Był on skierowany przede wszystkim do odbiorcy zagranicznego. W komunikacji wykorzystany został fakt, że pieniędzmi pochodzącymi z wyłudzeń VAT (a więc naszymi pieniędzmi, którymi płacimy na co dzień za podstawowe produkty) finansuje się również terroryzm, handel bronią i przemyt narkotyków i inne przestępstwa. Kampania również zwracała uwagę, że pieniądze, które znikają z budżetów państw, mogłyby zaspokoić konkretne potrzeby ich mieszkańców: nowe szpitale, nowe drogi, lepsza komunikacja miejska etc.

W kampanii wykorzystaliśmy wystawione w najważniejszych miastach europejskich (Londyn, Berlin, Bruksela, Madryt) nośniki outdoorowe, które komunikują fakt finansowania terroryzmu pieniędzmi pochodzącymi z wyłudzeń z VAT oraz przekierowują odbiorców na kampanijną stronę WWW. Strona w przystępny i atrakcyjny sposób wyjaśnia mechanizm karuzel VAT oraz jego wpływ na nasze bezpieczeństwo, wskazując na przewodnią rolę Polski w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań służących zwalczaniu tego typu przestępstw. Na stronie WWW można również obejrzeć film streszczający problem przestępstw podatkowych i objaśniający rolę Polski w jego rozwiązywaniu.

Do współpracy zaproszono przedstawiciela brytyjskiej arystokracji o bardzo pozytywnym stosunku do Polski i Polaków. Czcigodny Alexander Francis Shaw – spadkobierca tytułu Barona Craigmyle, wnuk filantropa Lorda Thomasa Craigmyle i prezesa brytyjskiego Związku Kawalerów Maltańskich, w barwny i charakterystyczny dla angielskiego poczucia humoru sposób wyjaśnia widzom, na czym polegają karuzele VAT i jak wpływają na nasze codzienne życie. A czyniąc to, naprawdę nie przebiera w słowach, o czym można przekonać się podczas oglądania naszego filmu na www.stopvatcarousel.pl lub na Youtube.


Podobne wpisy