/

Rzeczpospolita Niepospolita.

Ludzie, Wielkość, Strata.

Miło nam poinformować Państwa, że zainicjowany przez naszą Fundację projekt „Niepospolita” wszedł w fazę realizacyjną.

Czym i o czym jest „Niepospolita”? Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czym ona nie jest.

Encyklopedycznie rzecz ujmując, jest to projekt promocyjny, którego oś stanowi film krótkometrażowy obudowany działaniami na poziomie PR z szerokim wykorzystaniem publikacji w mediach społecznościowych i nie tylko.

Ta sucha definicja w najmniejszym nawet stopniu nie oddaje złożoności treści i emocji w nim zawartych, bo „Niepospolita” to próba stworzenia zupełnie nowej i innej niż wszystkie opowieści o II Rzeczypospolitej Polskiej.

W powszechnej świadomości II RP jest dawno zapomnianym, odległym światem, nie mającym wpływu na nasze dzisiejsze życie. Tymczasem okres dwudziestolecia międzywojennego był w naszej historii absolutnie wyjątkowy. To czas, w którym po 123 latach nieistnienia, z porozbiorowego chaosu, dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu potencjałowi ówczesnych postaci znanych i nieznanych, wyłoniło się sprawnie funkcjonujące państwo. To państwo aż do wybuchu Drugiej Wojny Światowej mogło chwalić się, z monotonną wręcz regularnością, osiągnięciami gospodarczymi, technicznymi i społecznymi, których nie powstydziłby się żaden inny ówczesny kraj. A trzeba pamiętać, że to wszystko, ten bujny rozkwit każdej dziedziny polskiego życia, dokonało się na przestrzeni zaledwie 20 lat, w sytuacji budowania państwowości praktycznie od zera.

„Niepospolita” jest nie tylko o tym. To przede wszystkim historia o niezwykłych ludziach, o pokazanej przez ich pryzmat Wielkości naszego państwa i o wielkiej, ostatecznej Stracie majaczącej w tle.

Niepospolita to także dawka solidnej historycznej wiedzy, pikantnych szczegółów i soczystych dykteryjek z tych dawnych/niedawnych czasów. Wszystkie z wymienionych zabiegów mają za cel ukazać ówczesną Polskę jako miejsce fascynujące – wypełnione barwnym konglomeratem nietuzinkowych, historycznych postaci. Miejsce pełne życia, energii i z perspektywami na świetlaną przyszłość, która nadeszłaby, gdyby nie…

Warto na koniec dodać, że do projektu zostali zaproszeni twórcy muzyczni młodego pokolenia, którzy w nowoczesny sposób zaaranżowali przedwojenne szlagiery, co nadało opowieści o II RP nowego, nieznanego wcześniej wymiaru.

Tego nie da się opowiedzieć. To trzeba poczuć, przeżyć i zobaczyć TU!

Podobne wpisy