Żyjemy w czasach Fake News’ów

Fake newsy mogą dotknąć każdego, jest ich coraz więcej i coraz bardziej szkodzą.

„Magia” fake news polega na jego atrakcyjności, która niejako zmusza nas do przeczytania, kliknięcia, podzielenia się z innymi. Drugą cechą dobrego fake newsa, jest jego pozorna wiarygodność. Te wszystkie elementy sprawiają, że kłamstwo jakim jest fake news, zaczyna żyć własnym życiem. A sprostować go jest bardzo trudno.

Aby zminimalizować zasięg rażenia fake newsów udostępniliśmy narzędzie fakehunter.pap.pl, gdzie możecie zgłaszać zauważone fake newsy oraz strony www, na jakich się pojawiły. Jak możemy walczyć z fake newsami? Twórcy dezinformacji żerują na naszej nieświadomości, łatwowierności i emocjach. Nie dajmy im tej satysfakcji, patrzmy krytycznym okiem na wszystko co „zbyt piękne i zbyt do nas trafiające, aby było prawdziwe”. To pierwszy krok.

Ciekawy głos w naszej akcji zabrały osoby, których fake newsy też dotyczą. W ich przypadku jeden fake news często może oznaczać nadszarpniętą karierę i reputację.

Zobaczcie, co na temat walki z fake newsami sądzą Edyta Herbuś i Agnieszka Kaczorowska. Szerzej o zjawisku dezinformacji w sieci opowiada również nasza ekspertka od mediów Marta Zarosa.

Podobne wpisy