11 listopada z okazji Święta Niepodległości zapraszamy na długo wyczekiwaną premierę filmu NIEPOSPOLITA w Canal + o g. 13.30!

NIEPOSPOLITA to próba stworzenia opowieści o II Rzeczpospolitej na nowo i w nowoczesny, bardzo emocjonalny, lecz wiarygodny sposób. To podsumowanie polskich osiągnięć, a także powszechnego w okresie Międzywojnia stanu ducha i wielkich nadziei na świetlaną przyszłość Polski.

Osią narracji NIEPOSPOLITEJ są Wielkość i Strata przedstawione poprzez przejmujące historie postaci realnych i fikcyjnych, które splatają się na tle przedwojennej, rozwijającej się gospodarczo, społecznie i technologicznie Polski.

Oto znany wydawca – Melchior Wańkowicz, zleca pierwszorzędnemu pisarzowi drugorzędnych powieści Tadeuszowi Dołędze-Mostowiczowi – autorowi poczytnej „Kariery Nikodema Dyzmy” stworzenie reportażu o sukcesach gospodarczych, kulturalnych i sportowych w całej przedwojennej Polsce. Reportażu o „sukcesach a la Polonaise”. Tadeusz wyrusza z asystentką Dianą w podróż, by zrobić serię wywiadów i spotkać historyczne, zasłużone dla Polski postacie. Początkowa niechęć między Tadeuszem i Dianą zamienia się w najpierw w przyjaźń, a potem… Z kim spotka się para bohaterów? Jak rozwinie się ich relacja? O jakich sukcesach i osiągnięciach młodego państwa polskiego dowiedzą się z pierwszej ręki?

Świeżo po odzyskaniu niepodległości państwo polskie stanęło przed trudnym zadaniem połączenia spustoszonych ekonomicznie i społecznie ziem po zaborach w jeden sprawnie funkcjonujący organizm państwowy. Mimo wielu przeszkód – odmiennych systemów wartości, infrastruktury (różny rozstaw torów kolejowych był jednym z najmniejszych problemów) i administracji na terenach pozaborowych, z chaosu, niczym Fenix z popiołów, wyłoniła się II Rzeczpospolita Niepospolita.

W 1918 roku Polska wkroczyła na ścieżkę błyskawicznego rozwoju, jakiego nikt się nie spodziewał i jaki nie miał swojego precedensu w przeszłości. Był to wynik tytanicznej pracy niezwykłych i niezwykle zmotywowanych ludzi o ogromnym dorobku i potencjale intelektualnym. To za ich sprawą w Polsce nastąpiła prawdziwa Złota Era. Odrodzone państwo polskie w ekspresowym tempie zaczęło nadrabiać zaległości, by po niedługim czasie dogonić, a miejscami nawet prześcignąć, najszybciej rozwijające się kraje świata. Bujny rozkwit praktycznie każdej dziedziny życia jaki wtedy nastąpił – od kultury, sztuki, po naukę, gospodarkę i technikę, brutalnie przerwał dopiero wybuch II Wojny Światowej.

Co tak naprawdę wiemy o II RP, która dziś często jawi się nam jako bajka o Cynowym Żołnierzyku i Porcelanowej Tancereczce na pożółkłej ze starości, czarno-białej kliszy filmowej, i która w powszechnym odczuciu nie ma wpływu na nasze, współczesne realia?

To jest pytanie, na które chce odpowiedzieć NIEPOSPOLITA.