FakeHunter Challenge!

Dołącz do FakeHunterów!

Nie wszystko co przeczytasz lub usłyszysz w mediach jest prawdą! Podejrzewasz, że znaleziona w sieci informacja jest fake newsem? Zgłoś ją na www.fakehunter.pap.pl

Plan jest prosty” w weekend 13-15 listopada organizujemy wyzwanie, w którym każdy może dołączyć do wyszukiwania i weryfikacji informacji w sieci. Wasz udział w walce z internetową ściemą będzie nagradzany. Punkty można otrzymywać za zgłoszenie nieprawdziwej informacji, przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach lub wskazanie źródła pochodzenia fałszywej informacji.

„Kłamstwo obiegnie świat, zanim Prawda założy buty”

Niemalże codziennie w Internecie pojawiają się informacje, które wzbudzają wielkie zamieszanie i wywołują w odbiorcach całe spektrum emocji, dając pożywkę do przepełnionych hejtem „dyskusji”. Na pierwszy rzut oka te informacje są bardzo wiarygodne i dopiero po jakimś czasie ci bardziej rozsądni zaczynają pytać o źródła i weryfikować prawdziwość (dez)informacji. Niestety szkody zostały już poczynione. O wiele łatwiej jest rzucić kłamstwo i sprawić, by ludzie w nie uwierzyli, niż je sprostować.

Fake news to niebezpieczne narzędzie, bo bardzo skuteczne i łatwe do wykorzystania. Wystarczy pomysł i często podstawowa znajomość programów graficznych, resztę zrobią randomowi ludzie chętni do, najczęściej nieświadomego, rozpowszechnienia kłamstw. A uwierzcie nam, takich ludzi nie brakuje po żadnej stronie przysłowiowej barykady.

Nie bądźmy tymi ludźmi! Nie bądźmy częścią tego problemu.

To od nas, użytkowników Sieci i odbiorców informacji zależy, czy fake news się „przyjmie”. Bądźmy świadomymi odbiorcami, nie wierzmy we wszystko, co czytamy i oglądamy, krytycznym weryfikujmy informację na samym początku. Zwłaszcza taką, która jest w dziwny sposób i z jakiegoś powodu bardzo „smakowita” i odpowiadająca naszym przekonaniom do tego stopnia, że od razu chcemy się nią podzielić.

Bo najlepszy sposób na walkę z fake newsami to wczesne wykrycie przez jak największą liczbę świadomych osób. Tylko tak można ograniczyć „zasięg rażenia” fałszywych informacji.

Celebryci o fake newsach w Pytaniu na Śniadanie.

Tuż przed rozpoczęciem akcji, w piątkowym Pytaniu na Śniadanie dość drastycznymi i głośnymi w swoim czasie przeżyciami podzielą się z Wami przedstawiciele branży artystycznej i mediowej, której problem fakenewsów także dotyczy, bardzo często w osobistym wymiarze.

Zapraszamy do oglądania Pytania na Śniadanie z Edytą Herbuś, Agnieszką Kaczorowską oraz ekspertami w piątek 13 listopada.

Do akcji FakeHunter Challenge dołączyli też:

POLITYKA ZAGRANICZNA: https://www.youtube.com/watch?v=iHVBqr15OnE 

Gamer ZIO: https://www.youtube.com/watch?v=3Lg4XpGtYzY&t=203s

Zachęcamy też do obserwowania Instagrama ZIO, Edyty Herbuś i Agnieszki Kaczorowskiej.

Kampania przeciw FAKE NEWS powstała dzięki współpracy 
Polskiej Agencji Prasowej https://fakehunter.pap.pl/
GovTech https://www.govtechfestival.com/
Fundacji State of Poland oraz
Fundacji PFR https://fundacjapfr.pl/

Podobne wpisy