/

Cześć, Historio!

Nowe trendy w opowiadaniu o historii.

Każda epoka opowiada historię na swój własny sposób.

Jak dziś, w epoce cyfrowej mówić o historii tak, by zachęcać do jej poznawania, angażować, bawić, a jednocześnie przedstawiać ją w sposób pełny i wierny dawnym realiom? Jeśli film historyczny, to jak zagrany i z pomocą jakich środków wyrazu tworzyć scenariusz? A może skorzystać z technologii VR?  

O tych i wielu innych związanych z tematem historii sprawach, rozmawiali twórcy nowego pokolenia na spotkaniu Cześć, Historio!, które odbyło się w 11 grudnia 2019 w kinie FINA. W spotkaniu, a raczej debacie udział wziął nasz gość honorowy – Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki oraz Maciej Pawlicki – producent i współscenarzysta filmu Legiony, Adam Borowski – pomysłodawca i współproducent filmu Legiony, Tomasz Dobosz – reżyser filmu Niepospolita, Danuta Nierada – współscenarzystka filmu Niepospolita, Tomasz Okoń – pomysłodawca i producent kanału YouTube Historia bez cenzury oraz Paweł Przewoźny ps. Under – muzyk, raper.

„Mamy jedną z najdłuższych państwowości w Europie, trwającą ponad 1000 lat. Przetrwaliśmy wiele i chciałbym, by ta inspiracja z przeszłości rzutowała na przyszłość i była motorem do dalszego działania – mówił szef rządu podczas spotkania.

Premier podkreślił, że historię należy opowiadać na wszelkie sposoby: poprzez sport, kulturę oraz różne formy wyrazu artystycznego, takie jak np. rap. „Dla młodych jest to bodziec do wysiłku, do dyscypliny, a także do chęci zmiany świata na lepsze.”

Podczas spotkania wyświetlono m.in. fragmenty filmów takich jak Legiony, Niepospolita oraz zwiastun widowiska historycznego Kartka z Powstania i na tych konkretnych przykładach omawiano najbardziej obiecujące kierunki opowiadania o historii, a także przedstawiono nowe zaawansowane technologicznie i artystycznie środki wyrazu.  Po zakończeniu debaty Goście mogli naocznie przekonać się, jakie możliwości daje technika VR wykorzystana w projekcie Kartka z Powstania.

Dodatkową, owacyjnie przyjętą atrakcją, był występ rapera Under’a, który pisząc i śpiewając głęboko poruszające, inspirowane historią i patriotyzmem teksty, jak sam powiedział, chce walczyć ze stereotypami na temat rapu i pokazywać, że wartości można przekazywać na różne, trafiające do młodzieży sposoby.

Podobne wpisy